VPS-hemsida2

Matsiraportti: KuPS – VPS | LIIGACUP

Vaasan Palloseura kohtasi Liigacupin toisen kierroksen ottelussa Kuopion Palloseuran vieraissa. Tasainen ottelu tarjosi tiukkaa vääntöä, mutta lopulta KuPS vei voiton lukemin 2-0.

Tiukka avausjakso

Raita lähti otteluun kokoonpanolla, josta puuttui useita vakiokasvoja. Ensimmäiset minuutit olivat tarkkaa kamppailua, jossa molemmat joukkueet onnistuivat katkomaan toistensa hyökkäyksiä. Raskas treeniviikko näkyi molempien pelitemmossa.

VPS pakotti KuPSin pitkiin avauksiin, jotka puolustus hoiti tehokkaasti. Ensimmäiset maalintekoyritykset nähtiin vartin jälkeen. Vakuuttava yritys raidalta nähtiin 39 minuutilla kulmapotkusta, josta Antonio Almen laukoi kuitenkin ohi. KuPS pääsi lisäajalla yrittämään vapaapotkusta, mutta VPS:n puolustus purki tilanteen varmasti. Pallonhallinta oli avausjaksossa erittäin tasaista, ja laukauksia kohti maalia nähtiin molemmilta joukkueilta vain yhdet.

KuPS iski toisella jaksolla

Toinen puoliaika alkoi VPS:n vaihtaessa Jesper Engströmin ja Etokin Felix Fribergiin ja Luka Nuorelaan. KuPS tuli kentälle energisesti ja siirtyi johtoon 53. minuutilla, kun Saku Savolainen puski kulmapotkusta pallon verkkoon.

VPS ei tästä lannistunut, vaan sai luotua painetta KuPSin päätyyn. Kolmoisvaihto 66. minuutilla toi kentälle Kalle Huhdan, Miika Niemen ja Akoon Kuekin, Vaihdon jälkeen Raita jatkoi sinnikkäästi maalipaikkojen hakemista.

KuPS lisäsi johtoaan 76. minuutilla, kun testipelaaja Marokhy Ndione viimeisteli matalasta keskityksestä. Raita suoritti vielä kaksi vaihtoa 83. minuutilla tuoden Rasmus Forsbackan ja Adrian Arrakosken kentälle. Vielä loppuhetkillä Raita haki kavennusta, Huhdan vedot 85. ja 89. minuuteilla olivat lupaavia, mutta eivät riittäneet tuloksen muuttamiseen. Ottelu päättyi KuPSin 2–0-voittoon.

Valmentajan kommentit

VPS:n päävalmentaja Jussi Nuorela oli tyytyväinen joukkueensa aktiivisuuteen ja puolustuspeliin, mutta harmitteli viimeistelyn puutetta.

– ⁠Pojilta hyvä työmäärä, puolustus oli aktiivista ja prässimme toimi erityisesti ensimmäisellä jaksolla. Pakotimme vastustajan pitkiin palloihin, ja puolustimme ne hyvin. Toinen maali kuitenkin tappoi pelin, mutta kokonaisuudessaan ottelu oli tasainen ja saimme hyviä mahdollisuuksia. Valitettavasti tänään viimeistely ja hyvät maalipaikat jäivät puuttumaan, Nuorela analysoi.

KuPSin uudistunut pelitapa herätti myös Nuorelan huomion.

– KuPS pelaa nyt suoraviivaisemmin ja hyökkää nopeammin, mikä on tyypillistä Jarkko Wissin tyyliä. Myös kenttäjärjestelmä ja kokoonpano ovat muuttuneet viime kaudesta, Nuorela summasi.

Vepsun vaihdot

46′ Jesper Engström -> Felix Friberg
46′ Etok -> Luka Nuorela
66′ Antonio Almen -> Kalle Huhta
66′ Yassine El Ouatki -> Miika Niemi
66′ Antti-Ville Räisänen -> Akoon Kuek
84′ Luka Smyth -> Rasmus Forsbacka
84′ Samuel Lindeman -> Adrian Arrakoski