
Matsiraportti: SJK – VPS
Lämmin alkukesän ilta, aurinko pohottaa täydeltä taivaalta, Palloseura on saapunut Seinäjoelle kesän ensimmäiseen derbyyn. Stadion täyttyy, Vepsun kannattajat laulavat vieraskatsomossa, tunnelma on käsin kosketeltava.
Ottelu käynnistyy ja yleisö raikaa. Etelä-Pohjalaiset vastaan Pohjalaiset, tässä on kyse muustakin kuin jalkapallosta. Neljäs minuutti käynnissä, ja stadion kihisee. Mads Borchers on kaatunut kentän pintaan boksin rajalla, ja tuomari on viheltänyt tilanteesta rangaistuspotkun.
Borchers on laukonut Veikkausliigassa kuusi rangaistuspotkua kuudesta onnistuneesti, ja tekee sen nytkin.
Taistelu jatkuu tulisena. Raita haluaa säilyttää johtoasemansa, mutta SJK janoaa tasoitusta virheelliseksi koetun tuomion jälkeen.
Kellossa on 23 minuuttia, kun Rasmus Karjalainen onnistuu tuomaan joukkueensa tasoihin. Derby jatkuu 1-1 tilanteessa ensimmäisen puoliajan loppuun saakka.
– Sanoisin, että jos olisimme ensimmäisellä jaksolla olleet vähänkin parempia pallossa, olisimme pystyneet luomaan uhkaa selkeästi vielä enemmän, päävalmentaja Jussi Nuorela arvelee.
OmaSp Stadion täyttyy vaasalaisten huudosta
Toinen jakso alkaa tasatilanteesta, molemmat joukkueet tekevät kaikkensa johtomaalin eteen. Kotijoukkue onnistuu siinä viiden minuutin jälkeen, kun Jeremiah Streng viimeistelee pallon maaliin.
– Vähän heikosti puolustimme 2-1 maalin, kyllä meidän täytyy pystyä skarpata tällaisissa asioissa, Nuorela toteaa.
Raita lähti hakemaan tasoitusta, ja onnistuu siinä viimein 13 minuuttia myöhemmin. Tilanne saa alkunsa Miika Niemen pitkästä rajaheitosta, joka tavoittaa Yassine El Ouatkin. Hän lataa painavan laukauksen maaliin – ja juhlii samalla uransa ensimmäistä Veikkausliiga-osumaa.
Molemmat joukkueet hakevat kiivaasti voittomaalia, yksi piste ei kelpaa kummallekaan. VPS on ratkaissut ottelun hämmentävän monta kertaa viimeisillä minuuteilla, ja toden totta se tapahtuu taas. Borchers tulee ja pistää taululle lukemat 2-3. SJK yrittää hakea vielä tasoitusta, mutta ei siinä onnistu.
– Oli koko ajan sellanen fiilis, että kyllä sieltä joku paikka tulee. Sanoinkin Madsille, kun 5 minuuttia oli matsia jäljellä, että yksi paikka tulee vielä. Tulihan se, ja sieltä pallo maaliin, Nuorela kertoo.
Tunnelmaa täynnä oleva ilta päättyy Raidan ja VPS kannattajien juhlintaan.
– Tottakai super magee voitto ja isot, tärkeät kolme pistettä, Nuorelakin juhlii.
Ottelun jälkeen Nuorela kummastelee joukkueensa loppuratkaisuja:
– Kyllähän tämä aika eriskummallista on, että tällä kaudella kaikki pisteet on tähän mennessä hankittu ihan viime hetkien maaleilla. Ei se nyt tietysti ihan normaalia ole, en osaa antaa mitään selitystä siihen. Mutta jaksamme painaa loppuun asti.
Viikko jatkuu lauantaina Aidolla Pohjanmaan derbyllä, kun Vaasaan saapuu vieraaksi pitkästä aikaa FF Jaro.
Palloliiton tilastoihin tästä.