VPS-hemsida2

Naisten kuukauden matsi: VPS N – ToU | Ennakko

Yhteenveto

Naisten Kakkonen 2025

Lemonsoft Stadion, Vaasa

6.9.202515:00
VPS Naiset
Toivalan Urheilijat Naiset
6 - 0
Final Score

Nyt on vauhti päällä, ja mennään kovempaa kuin aiemmin.

Matsistream

Lipunmyynti stadikan ovella.

Pääsylippu 8€.

Otteluennakko

Kohtaamme lauantaina 6. syyskuuta Toivalan Urheiluijat Naisten Kakkosen matsissa Lemonsoft stadionilla.

Kickoff

Matsin kickoff on 15.00.

Mistä näen matsin?

Matsin näkee paikan päällä, kohtaamista ei lähetetä missään palvelussa. Lipunmyynti Lemonsoft Stadionin ovelta, pääsylippu 8€.

Naisten kuukauden matsi: VPS N - ToU | Ennakko

VPS pelaa lauantaina Lemonsoft Stadionilla Naisten Kakkosen runkosarjan viimeisen kotiottelunsa, kun vastaan asettuu Toivalan Urheilijat.

Lohkovoitto omissa käsissä

Pari viikkoa sitten Vepsu koki kirvelevän tappion päävastustaja SJK:ta vastaan. Tuo “kuuden pisteen” kamppailu näytti hetkellisesti heikentävän VPS:n mahdollisuuksia karsintoihin, mutta asetelma on jälleen muuttunut. Lohkoa johtanut SJK hävisi viime viikonloppuna HauPalle, ja nyt VPS:lla on jälleen omissa käsissään mahdollisuus edetä karsintoihin lohkovoittajana.

– Tottakai olimme iloisia SJK:n tappiosta, sillä nyt lohkon voittaminen on täysin omissa käsissämme. Se peli kuitenkin osoitti, että jokainen ottelu on mentävä täysillä. Kentällä ei saa tehdä tyhmiä asioita, vaan on oltava hereillä ja asenteen kunnossa. Tulevat vastustajat varmasti näkevät tilaisuutensa kaataa “hyviä jengejä”, joten meidän on oltava valmiina. Harjoituksissa on näkynyt, että vauhti on päällä ja mennään kovempaa kuin ennen, päävalmentaja Christoffer Kloo sanoo.

Luvassa tiukka kamppailu

Kesäkuun alussa VPS haki ToU:sta niukan 0–1-vierasvoiton.

– Tuloksellisesti se oli tiukka matsi. Meillä oli paljon paikkoja, joista emme onnistuneet tekemään, mutta lopussa saimme tärkeän maalin. Nyt he tulevat varmasti tekemään kaikkensa voittaakseen. Vaikka hävisimme SJK:lle, se oli yksi meidän parhaista peleistämme: loimme paljon paikkoja, he saivat yhden ja tekivät siitä maalin. Jos pystymme samaan vireeseen kuin viime matseissa, uskon vahvasti voittoon, Kloo pohtii.

ToU:n vahvuudet ovat VPS-leirissä hyvin tiedossa.

– ToU on taisteleva joukkue, joka yrittää aina parhaansa. He ovat suhteellisen hyvin organisoituja ja vahvoja erikoistilanteissa. Helppoa peliä ei ole luvassa, mutta luotan sataprosenttisesti pelaajiimme, Kloo korostaa.

Kokoonpanoon on tulossa muutoksia sairastumisten ja loukkaantumisten vuoksi.

– Vielä on epävarmuutta joidenkin pelaajien osalta, mutta asiat selviävät tämän illan treeneissä ja ennen huomista peliä, Kloo kertoo.


Kuva: Iiris Kotimäki

Teksti: Neea Rantala

Kenttä

Lemonsoft Stadion, Vaasa