
Matsiraportti: VPS – IFK Mariehamn
Vettä tulee taivaan täydeltä, kunnes ottelun myötä taivas alkaa aueta. Selostuksessa puhutaan hawaji-tunnelmista, eikä syyttä.
Vääntö alkaa heti tiukasti, ja kamppailua käydään muun muassa Reidin veljesten välillä oikealla laidalla. VPS saa rakennettua paremmat paikat, ja hallitsee hienoisesti ottelua. Viimeistely ei kuitenkaan onnistu – MIFK-vahti Matias Riikonen torjuu hienosti.
– Saatiin pari maalipaikkaa, mutta yleisesti ottaen alku oli vähän vaisu, päävalmentaja Jussi Nuorela toteaa.
Kirvelevä tasapeli
Avausmaalin haku jatkuu, mutta Riikonen pelastaa jälleen. Viimein VPS pääsee juhlimaan avausmaalia, kun Martti Haukioja viimeistelee kulmapotkusta.
Kaikki näyttää hyvältä, kunnes lisäminuuteilla IFK Mariehamn saa kulmapotkun. Tämän kun selättää, odotettu voitto on siinä. Pallo kuitenkin sujahtaa maaliin, ja ottelu päättyy viime hetkillä piste jakoon.
⁃ Luotiin painetta, ottelu oli hallinnassa, ja saatiin aika monta läheltä piti -tilannetta. Mielestäni meidän olisi pitänyt voittaa peli, saatiin paljon enemmän aikaan kuin vastustaja. Mutta siitä huolimatta emme pelanneet mielestäni laadullisesti kovin hyvin. Tällä hetkellä ei vain riitä, Nuorela harmittelee.
Katso Palloliiton tilastot täältä.
Kuva: Iiris Kotimäki
Teksti: Neea Rantala