
Regions Cup: VPS N – HJS N | Raportti
VPS matkusti Tammelan stadionille taistelemaan Regions Cupin mestaruudesta.
Avausjakso selviytymistä
Finaali alkaa HJS:n vahvassa otteessa. VPS saa rakenneltua muutamia hyökkäyksiä, mutta todelliset huippupaikat jäävät puuttumaan. Vastustajakaan ei onnistu hyödyntämään tilanteitaan, ja tauolle siirrytään maalittomassa tasatilanteessa.
– Ensimmäinen jakso oli aika paljon vain selviytymistä. Emme päässeet eteenpäin, emmekä saaneet pidettyä palloa tarpeeksi kauaa, päävalmentaja Christoffer Kloo kuvailee.
Rike rankaisee
Toisella jaksolla VPS parantaa ja pystyy haastamaan HJS:ää paremmin. Lotta Rosenström venyy useaan huipputorjuntaan ja pitää joukkuetta mukana taistelussa. Vepsukin saa paikkoja, mutta ratkaisuhetkillä pallo ei löydä tietään verkkoon.
– Teimme muutoksia puoliajalla, ja mielestäni saimme sen myötä parannuksia, Kloo kertoo.
– Heillä oli paikkoja, mutta niin oli meilläkin. Lotta oli huippu maalissa.
Ottelun kohtalo sinetöityy 66. minuutilla. VPS:n rike boksissa johtaa rangaistuspotkuun, jonka Emmi Ylä-Soininmäki upottaa varmasti.
– Ärsyttävää, että juuri pilkusta tuli se maali, Kloo harmittelee.
Kaikki peliin loppuun asti
VPS taistelee loppuun saakka, mutta tasoitusta ei enää synny. HJS pääsee juhlimaan Regions Cupin mestaruutta 1–0-voitolla.
– Naiset taistelivat loppuun asti. Meidän mantra on se, että silloin täytyy olla tyytyväinen, kun olemme antaneet kaikkemme. Ja jokainen teki niin, Kloo kiittelee joukkuettaan.
Käteen jäi tappiosta huolimatta hieno kokemus.
– Finaali kokonaisuudessaan oli todella hieno kokemus. Tunnelma ja fiilis oli hyvät. Ainutlaatuisia juttuja, jotka tulee muistamaan koko elämän, Kloo kuvailee.
—
Katso Palloliiton tilastot täältä.
Kuva: Samppa Toivonen
Teksti: Neea Rantala