VPS-hemsida2

Regions Cup: VPS N – Valtti | Ennakko

Yhteenveto

Naisten Regions Cup 2025

Hartwall Sport Areena, Helsinki

17.8.202515:00
Valtti Naiset
VPS Naiset
0 - 3
Final Score

Olisi hienoa ottaa se kunnia ja päästä Tammelaan finaaliin.

Matsistream

Streamia ei ole saatavilla.

Otteluennakko

Kohtaamme 17.8. Naisten Regions Cupin välierässä Puotinkylän Valttin Helsingissä Hartwall Sport Areenalla.

Kickoff

Matsin kickoff on 15.00.

Mistä näen matsin?

Matsin näkee paikan päällä, kohtaamista ei lähetetä missään palvelussa.

Regions Cup: Valtti - VPS | Ennakko

Huomenna pelataan voitosta, kun Vepsun Naiset matkaavat Helsinkiin kohtaamaan Valtin välieriin. Panoksena on paikka Tammelan stadionille pelattavaan finaaliin – ja toki myös kunnia sekä pieni potti rahaa.

– Olisi hienoa päästä Tammelaan finaaliin ja ottaa se kunnia Regions Cupin voitosta. Tottakai tarkoitus on voittaa jokainen peli, jossa olemme mukana, päävalmentaja Christoffer Kloo linjaa.

Edellinen matsi oli hyvä valmistelu

Keskiviikon tiukka Kakkosen matsi FC Unitedia vastaan tuli Kloon mielestä oikeaan saumaan.

– Ehdottomasti keskiviikon tiukka matsi oli hyvä valmistelu tähän peliin. Edellinen vastaava oli ennen taukoa HJS:ää vastaan, ja sellaisia pitäisi olla joka viikko, jotta pelaajat tottuisivat niihin ja kehittyisivät. Kun kovia pelejä ei ole ollut hetkeen, emme olleet kaikessa ihan hereillä Unitedia vastaan. Peli oli kova, mutta asennetta ei voi syyttää – tytöt antoivat kaikkensa. Aina tyytyväisyys ei tule tuloksesta, vaan siitä mitä sen eteen annetaan, kuten tälläkin kertaa.

Vastustajalla valttikortti hyökkäyksessä

Valtti eroaa selvästi edellisestä vastustajasta, joka pelasi paljon pitkää palloa, ja kakkospallojen taistelua.

– Valtti pyrkiii pelaamaan paljon lyhytsyöttöpeliä, ja etenemään keskikentän kautta. Heillä on yksi isokokoinen, todella vahva hyökkääjä, varmasti yli 180-senttinen, joka tulee olemaan vaarallinen, Kloo kuvailee.

Vepsun avaimet

VPS luottaa omaan nopeuteen ja keskikentän dynamiikkaan.

– Meillä on nopeita, vikkeliä hyökkääjiä – se on meidän vahvuus, samoin keskikenttä. Olen luottavainen, että pystymme hoitamaan tämän pelin. On hyvä, että tämä kova peli tulee heti kovan sarjamatsin jälkeen – sitten on taas viikko aikaa valmistautua SJK-peliin.

Puolustussuuntaan katse kääntyy topparipariin.

– Keskuspuolustajat pelasivat viimeksi erinomaisesti ja ovat tärkeässä roolissa nytkin. Keskikentällä pitää pystyä liikkumaan ja luomaan ylivoimia. Tiedämme, että hyökkäyspäässä tulemme luomaan paikkoja – siellä henkilökohtainen taito on todella hyvää.

Kokoonpano

– Kokoonpanossa tulee olemaan muutoksia, ja rotaatiota, Kloo vahvistaa.

Kuva: Samppa Toivonen

Teksti: Neea Rantala

Kenttä

Hartwall Sport Areena, Helsinki